Popis:
Na rozdíl od většiny ostatních her není tato členěna na dvě samostatné části – odborné referáty a následnou souvislou ukázku z Cimrmanova zrekonstruovaného díla. V této hře je divákům ukázán proces rekonstrukce a ze hry Němý Bobeš jsou používány krátké ukázky, které tento proces dokumentují. Pro srovnání jsou scény ze hry často provedeny ve dvou variantách – podle rekonstrukce vídeňského cimrmanologa profesora Fiedlera a následně ve (samozřejmě správnější a autentičtější) variantě podle rekonstrukce provedené členy Divadla Járy Cimrmana.
Hra Němý Bobeš je světovým unikátem ve způsobu, jakým Cimrman používal retrospektivu – výjimkou nejsou trojnásobná nebo dokonce čtyřnásobná retrospektivní vnoření.
Vlastní děj hry Němý Bobeš byl zrekonstruován takto:
Vesnický farář a vesnický lékař pojímají (díky nepřítomnosti na očkování) podezření, že se něco stalo se ženou Martou hajného Mikovce – kdykoliv za ní někdo za posledních sedmnáct let přišel do Mikovcovy hájovny, vždycky byla na malinách. Pod jejich nátlakem se Mikovec přiznává, že ženu vyhnal, neboť v době, kdy byl na vojně, otěhotněla s pruským poručíkem baronem von Grünbach. Syna pohodila Marta v lese a vychovaly jej srny – je proto němý a velice plachý.
Farář a lékař se vydávají spolu s Bobšem za baronem, protože předpokládají, že otřes způsobený spatřením skutečného otce by mohl vést k odstranění Bobšovy němoty. To se také skutečně podaří, a nejen to – na zámku v Grünbachu zjišťují, že Marta zde žije převlečena za komorníka. Otec, matka a syn se tak opět setkávají, synův psychický problém je odstraněn a hajný Mikovec, kterému se po synovi začalo stýskat a vydal se rovněž na cestu do Grünbachu, získává místo hajného v baronových lesích.