Popis:
Obdobně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, je i jevištní sklerotikon Švestka složen ze dvou částí – série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana, v části první a v druhé části pak ucelenějšího zpracování Cimrmanova díla – činohry Švestka.
Hra je uvozena následujícími referáty (v závorce je název postavy, kterou zpravidla příslušný přednášející ztvárňuje ve hře):
- Cimrmanův krokový defekt (Eliška Najbrtová, Jenny Suk, Anička Šafářová)
- Písně s dentální tematikou (Sváťa Pulec)
- Železniční stomatolog (Blažej Motyčka)
- Japonská inspirace (Eda Wasserfall)
- Dva stařecké neduhy (Přemysl Hájek)
- Hudební tečka – píseň Šel nádražák na mlíčí (všichni účinkující)
Vlastní hra se odehrává v železniční staničce Středoplky, do níž přijíždí bývalý vechtr Přemysl Hájek, kterému patří švestka v zastávce. Má povolení ji očesat, ale musí to stihnout do večera. Jelikož mu mladý vechtr Kamil Patka odmítne půjčit žebřík, chce Přemysl využít zkušenosti svého kamaráda, horolezce Sváti Pulce. Také Přemyslův bratranec Blažej Motyčka je pozván, aby pomohl očesat a získal třetinu úrody. Zdánlivě lehký úkol je komplikován faktem, že Přemysl Hájek trpí stařeckým neduhem, totiž neschopností udržet myšlenku, a stále zapomíná, co se po něm chce. Naopak Blažej Motyčka je neschopen myšlenku opustit a neustále ostatní zdržuje vyprávěním postřehů k tématu, které bylo probráno a již se o něm nemluví. Další zdržení přivodí postupně tři ženy, které stanicí projdou – Emilka Najbrtová, Jenny Suk a Andulka Šafářová. U všech se mladý Kamil Patka pokouší získat přízeň, ale až poslední z nich je ochotna se za něj provdat. Náhodně příchozí Eda Wasserfall z Klubu českých turistů vytvářející turistické značení se snaží na švestku natřít značku, přičemž Sváťa se ho snaží od tohoto úkolu odradit, aby mohli švestku očesat, zatímco Přemyslovi jeho záměr nevadí. V závěru hry přijíždí drezínou železniční úředník Kryštof Nastoupil, kterému úroda propadla, protože Přemysl nestihl švestku očesat.