Popis:
Stejně jako většina ostatních představení Divadla Járy Cimrmana, sestává Hospoda Na mýtince ze dvou částí – série odborných referátů, týkajících se života a díla Járy Cimrmana a v druhé části pak ucelenějšího zpracování některého jeho díla – v tomto případě úryvku z Cimrmanovy operety Proso.
Úryvek z operety je uvozen následujícími referáty (v závorce název postavy, kterou příslušný přednášející ztvární po přestávce):
- Nad operetním dílem Járy Cimrmana (Hrabě Zeppelin)
- Umělecká loupež (Hostinský)
- Pravděpodobný obsah operety Proso (Vězeň)
- Frustrační kompozice (Hostinský)
- Cimrmanův způsob notového zápisu (Trachta, p.i.)
Pro děj je u tohoto představení klíčový jeden z referátů – Umělecká loupež. Jeho obsahem je fakt, že původně sedmihodinová opereta Proso jako celek byla rozkradena uměleckou komisí složenou z předních operetních tvůrců – mimo jiné Franze Lehára, Johanna Strausse nebo Oskara Nedbala. Cimrman totiž zaslal tuto operetu nedoporučeně do Vídně do operetní soutěže.
V operetě se proto objevují motivy, které jsou známé z nejproslulejších operet, ale ve skutečnosti pocházejí z Prosa.
Vlastní děj operety se odehrává v hospodě Na mýtince, která je umístěna na odlehlém místě v lesích (původní majitel si nepřál, aby mu tam chodili lidi). Do hospody postupně dorazí Hrabě Ferdinand von Zeppelin, jemuž náhodný výstřel zničí vzducholoď, a uprchlý vězeň Kulhánek. Oba se zamilují do (fiktivní) vnučky hostinského Růženky (ta v operetě nevystupuje a vlastně ani neexistuje), Kulhánek proto vyzve hraběte na souboj. Hrabě chce před soubojem zaplatit hostinskému pytlem cyklistických zvonků, čímž se prozradí, že je ve skutečnosti pašerák Miklos Göcs, kvůli kterému strávil Kulhánek nespravedlivě 20 let ve vězení. Děj vrcholí ve chvíli, kdy se z figuríny nehnutě sedící u jednoho ze stolů již 20 let vyklube policejní inspektor Trachta, který Miklose Göcse zatýká (to byl ostatně důvod, proč na tomto opuštěném místě tak dlouho seděl). Pan Kulhánek se stává v hospodě Na mýtince stálým hostem.